Is there any nutritional difference between brands of formula? No, the government mandates all formula have the same nutritional value. That’s right—“generic” formula sold at a discounter is nutritionally no different than pricey name brands. How pricey? A 23.4-ounce can of name brand powdered formula runs $25 today! That’s how formula can take a big bite out of your budget. Bottom line: buy the cheapest version of formula you can find.